Eko-strażnik.Razem na straży przyrody

Konkurs plastyczny dla przedszkolaków

 

Straż Miejska w Białymstoku wspólnie z Przedsiębiorstwem Usługowo – Handlowo - Produkcyjnym „Lech” Sp. z o.o. organizuje pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku, konkurs plastyczny pod nazwą „Eko-strażnik. Razem na straży przyrody”.

W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 4-6 lat z białostockich przedszkoli. Konkurs polega na przygotowaniu pracy plastycznej w formie plakatu o formacie nie większym niż A3 w dowolnej technice : rysunek, malowanka, wycinanka, wyklejanka.

Treścią pracy ma być temat związany z ochroną środowiska, jak być ekologicznym z punktu widzenia przedszkolaka. Dlaczego należy zbierać, segregować, przetwarzać a także spalać odpady w spalarni. W jaki sposób można wykorzystywać powtórnie odpady i wytworzyć z nich kolejne nowe przedmioty i rzeczy.

Celem konkursu jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta, propagowanie zasad prawidłowej segregacji, sortowania, recyklingu, wtórnego wykorzystania zdawałoby się niepotrzebnych odpadów.

Regulamin konkursu plastycznego ,, Eko-strażnik. Razem na straży przyrody” dostępny jest tutaj

 

BEZPIECZNY SENIOR

Z myślą o bezpieczeństwie osób starszych przygotowaliśmy cykl zajęć pn. : „Bezpieczny senior”. Zajęcia prowadzone są w formie pogadanki i prezentacji multimedialnej.
1.    „Monter ,wnuczek, policjant i inni – sposoby oszustw na osobach starszych”
Podczas spotkań strażnicy omawiają metody stosowane przez oszustów podających się
za członków dalekiej rodziny, urzędników czy funkcjonariuszy służb mundurowych. Seniorzy dowiedzą się w jaki sposób powinni się zachować, gdy takie osoby zwrócą się do nich
o przekazanie pieniędzy.
2.    „Sprzedać za wszelką cenę”
Podczas spotkań strażnicy omawiają metody stosowane przez sprzedawców podczas różnego rodzaju pokazów połączonych ze sprzedażą, czy podpisywaniem umów na świadczenie usług. Podpowiadają w jaki sposób unikać zagrożeń, nie dać się oszukać, być czujnym i pamiętać
o ograniczonym zaufaniu.
3.    „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”
Podczas tych spotkań funkcjonariusze omawiają zasady bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym jako pieszych, rowerzystów, kierowców. Starzenie się jest procesem złożonym
w którym osoby starsze doświadczają pewnych zmian jak pogorszenie wzroku, słuchu, spowolnienie czasu reakcji czy trudności z koncentracją.
4.    „Bezpieczne spotkanie”
Podczas spotkań strażnicy uświadamiają dorosłym na jakie zagrożenia mogą być narażeni
ze strony psów, jak uniknąć takich zagrożeń, jak postępować z psem, aby spotkanie było bezpieczne. Dlaczego pies może zaatakować i jak obronić się przed atakiem zwierzęcia.

Prelekcje prowadzone są w klubach osiedlowych, parafiach, a od września 2016 również na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Realizatorzy programów
Programy realizowane są przez strażników miejskich zatrudnionych w Referacie ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej w Białymstoku.
Funkcjonariusze posiadają wykształcenie wyższe , bądź specjalistyczne przygotowanie do pracy profilaktycznej, posiadają odpowiedni staż pracy w Straży Miejskiej oraz w zależności od tematyki programowej – ukończone szkolenia specjalistyczne.

Informacji na temat zajęć udzielają:
Jarosław Gesinowski
Piotr Olech
tel. 85 869 68 27;  600 920 604
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.